środa, 13 kwietnia 2022

ŻOŁNIERZE ARMII KRAJOWEJ

Eugeniusz Wrochna ps. "Jaskółka" (ur. 1926) - żołnierz Armii Krajowej. Walczył w oddziale partyzanckim „Jodła” w Okręgu Radomsko-Kieleckim AK. Po wojnie uczestniczył w akcjach odbijania żołnierzy AK z więzień Urzędu Bezpieczeństwa w Kielcach i Radomiu. Więziony i torturowany przez funkcjonariuszy UB. W 1947 r. powołany do armii, w której – w obawie przed stalinowskimi represjami – zdecydował się podjąć zawodową służbę. Zbudował od podstaw jednostkę logistyczna w Dębogórzu, która istnieje do dziś. Przez cały okres służby w Marynarce Wojennej (do 1988 r.) musiał ukrywać dawną przynależność do AK. Swoją działalność niepodległościową ujawnił dopiero w 1989 r. Za swoje zasługi został odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem AK i Medalem Wojska. 

Wacław Gluth-Nowowiejski ps. "Wacek" (ur. 1926) - powstaniec warszawski, żołnierz zgrupowania Żmija Armii Krajowej. 14 września został ranny podczas walk na Marymoncie Ocalał z masakry urządzonej przez Niemców w powstańczym punkcie sanitarnym przy ul. Rajszewskiej 12. Ukrył się wtedy w piwnicy jednego z okolicznych domów, gdzie pozostawał do połowy listopada 1944. Aresztowany za przynależność do Armii Krajowej od listopada 1948 przebywał w komunistycznym więzieniu. Został zwolniony w 1953. Jest autorem wielu publikacji na temat Warszawy w latach okupacji, m.in. książki wspomnieniowej "Nie umieraj do jutra". W 2019 został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

4 komentarze:

 1. Gratulacje dla Ciebie za zdobycie tak cennego autografu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak niewielu ich już zostało :(
  Jeszcze kilka lat i wśród żywych zabraknie tych, którzy z bronią w ręku walczyli za swój kraj. Pozostaje takie małe marzenie, żeby w dzisiejszym, skomercjalizowanym świecie pamięć o nich nie umarła razem z nimi... ale to już rola następnych pokoleń. Nie tak ciężka jak walka zbrojna, lecz czy te pokolenia podołają jej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba mieć nadzieję, że pamięć o NICH zostanie ocalona.

   Usuń