środa, 1 lutego 2023

Ś. † P. LEONARD PIETRASZAK

Leonard Pietraszak (06.11.1936 - 01.02.2023) - polski aktor, jeden z moich ulubionych. Idealny odtwórca roli pułkownika Krzysztofa Dowgirda w serialu "Czarne chmury". Właściwie w każdej roli był wspaniały. Wystarczy wspomnieć doktora Karola, przyjaciela Stefana Karbowskiego i ich dysputy o życiu w "40-latku", malarza Świrskiego w "Rodzinie Połanieckich", pułkownika Waredę w "Karierze Nikodema Dyzmy", marszałka wielkiego Koronnego Piotra Kmitę w "Królowej Bonie" czy Gustawa Kramera w "Vabanku". Szkoda, że od 30 lat ani telewizja, ani film nie umiały wykorzystać talentu Leonarda Pietraszaka. W 2011 roku aktor pojawił się w "Listach do M.". Wystąpił w drugoplanowej roli Floriana, ojca Wladiego, który jest rozczarowany postępowaniem swojego syna, granego przez Pawła Małaszyńskiego. Mała, komediowa rólka, ale jakże miło było zobaczyć tego wielkiego aktora choć na chwilę. Kiedyś usiłowałam go wypatrzyć w "Szatanie z 7-ej klasy". To film z 1960 roku, pan Pietraszak - według filmografii - grał tam jednego z uczniów, ale nie umiem rozpoznać go wśród młodzieńców siedzących w klasie Adasia Cisowskiego. 

8 komentarzy:

 1. Również mam autograf od Pana Leonarda Pietraszaka zdobyty listownie lecz w czerwcu 2017 roku. Pan Leonard napisał mi przepiękny list na kartce papieru. Na swoim blogu dodałam autograf Pana Leonarda , i dodałam też inne posty ze stycznia zapraszam cię do obejrzenia moich postów autografów ze stycznia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo smutna wiadomość :(
  Zapraszam do mnie: https://autografymalutkiej.blogspot.com/2023/02/1226-magdalena-tul.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Wielka postać polskiego kina. Smutna wiadomość :(, ale dzięki Tobie mam autograf. Jeszcze raz dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję i zapraszam na nowy post blizejgwiazd.blogspot.com. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię na blogach autografowych takie wpisy jak ten. Nie jakaś sucha przeklejka z Wikipedii, ale wpis w którym jest też trochę o wspomnieniach, emocjach związanych z daną postacią. Dobrze czyta się Twojego bloga, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń